Aastal 2015 loodi Belz-is ettevõte Lucioles Energies, et juhtida tegevusi Morbihan-i (Brittany, Northern France) rannikujõe Ria ümbruses. See ühistu on pühendunud kohalike majade katustele päikeseelektrijaamade rajamise finantseerimisele, selleks koguti kohalikelt toetust, et ehitada kaks elektrijaama: esimene 25 kWp Locoal-Mendon-is 2018. aastal ja teine 26 kWp Étel-is 2020. aastal.

Kuidas saavad liikmed pärast paneelide paigaldamist endiselt olla kaasatud elektrijaama töösse? Selle teise etapi tegevused ei pruugi olla nii tähelepanuväärsed, kuid ülemineku küsimus on endiselt oluline. Otsitakse vastust küsimusele, kuidas saab jaama tootmisandmeid väärindada?

See küsimus mõtteis, kohtusid ühistu juhid projektiga SEN.

Energeetika ja digitaalsus? SEN tööriistad

SEN projekti (Sensibilisation à l’Énergie par le Numérique) raames valmis tööriist, mis võimaldab tarbijatel jälgida iga maja energiatarbimise suhet selle elektrijaama tootlikkusse. Tasuta tarkvara „Be My Home Smart“ (BMHS) pakub linnaelanikele palju põnevat!

Koduautomaatika tarkvara keskendub kodu energiatarbimisele: tänu oma mõõdikule jälgib see maja tarbimist ja kuvab selle ekraanil.

Samuti on tööriistal „sotsiaalsed“ funktsioonid, kuna kasutab serverit, mida saab kasutada mitu kasutajat, nt saab oma tarbimist võrrelda teiste perede tarbimisega. BMHS on robustne ja turvaline tarkvara, see on avatud lähtekoodi litsentsiga alates 2018 aastast.

BMHS tarbimise tööriista ülevaade

BMHS tarbimise leht

BMHS koondpaneel

Jagatud innovatsioon

Selleks, et vastata Lucioles Energies nõudmistele, lisas SEN projekt tarkvarale uue funktsionaalsuse: linnakodaniku investeerimistööriist.

Jaama tarbimisandmed (iga päeva, kuu ja aasta kohta) laetakse serverisse. Iga liige saab tööriista sisestada oma investeeringu suuruse (osakute arv elektrijaamas) ning BMHS näitab automaatselt, kui palju energiat selle investeeringuga toodeti.

Igaüks näeb, kuidas säästud (investeering) katab nende energiatarbimise. Lisaks suudab tööriist hallata ka portfelli, millesse kuulub mitu elektrijaama, näidates nende tootlust summana.

BMHS linnakodaniku investeerimistööriist

Koostöö algus

Ülal pildil oleva näite puhul näeb liige oma 11 osakut, mis on tootnud 28,4 kWh energiat antud kuu jooksul. See on esimene näide vabavara panusest kodanike mobiliseerimiseks, et alustada energiapööret.

Tarkvara on tasuta litsentsiga, seega saab seda kasutada ka teistes projektides.

Rohkem infot: Consometers lehel