Energiamonitor

Energiakäitumise muutmine

 

Testitud meetme tulemused on indikatiivsed kujutades uuringute alusel energiakäitumise muutusega vähenevat energiatarbimisist, mis uuringute alusel jääb üldjuhul 5…10% vahele. Energiakäitumist on üldjuhul võimalik alati muuta vaatamata sellel kas teie hoone on juba renoveeritud või mitte. Kuid kui teie hoone ei ole renoveeritud võiksite kaaluda selle renoveerimist. Täpsemate soovituste saamiseks tutvuge alljärgneva teksti ning viidetega informatiivsetele allikatele mis on teksti all.

Energiatarbimise vähendamine ei tohiks kunagi tulla tervisliku sisekliima või elamistingimuste halvenemise arvelt.

Teadlik tarbimine tähendab seda, et elanik on teadlik oma energiakulust, suurematest energiatarbijatest ning tänu sellele oskab oma käitumist suunata hoidmaks kokku energiat ja energiakulusid. Energiatarbimist aitab kooku hoida mitte kasutatavate seadmete välja lülitamine (teinekord, eriti vanemate seadmete korral ka seinast  juhtme välja tõmbamine). Aitavad ka teatud suhteliselt lihtsad ja pigem odavamad tehnilised lahendused nagu näiteks halogeen või hõõgniidiga valgustite vahetamine energiasäästlikumate vastu (näiteks LED), termostaadiga segisti vannituppa paigaldamine (mis väldib vee kulutamist õige temperatuuri sättimisele). Kindlasti tasub kaaluda ka vana kodutehnika ja köögiseadmete vahetamist uuema ja energiasäästlikuma vastu. Seadistada võimalusel oma kodu endale sobivasse režiimi (sisetemperatuur, õhuvahetus) – jahutamiseks ei ole mõistlik pidevalt kasutada akende avamist, vaid peaks ümber reguleerima oma küttetermostaadi (vähendama seadepunkti temperatuuri) või üle vaatama küttesüsteemi. Akende avamine sobib õhutamiseks aga mitte pidevaks ventileerimiseks. Teatud juhtudel, eriti vanematel majadel, ei pruugi küttesüsteem olla piisavalt reguleeritav ning eelnevalt antud juhiste järgimiseks peaks kas renoveerima hoone või vähemalt küttesüsteemi.

Asjakohaseid eksperdi nõuandeid saate kasutades Energiamonitori rakenduses nuppu küsi eksperdilt nõu kuhu saate kirjutada sisse oma küsimuse ja jagada ka oma objekti andmeid kasutades jagamise funktsiooni.